Junior Prizegiving & Auckland Representatives 2017/18

Junior Award Winners 2018-19

U8 Tee Ball Cyclones
Most Improved George Atkins, Jasper Gartner,Arlo Gartner
Team Player Tobias Russell,Ayla Folomu
MVP Tamahae Selwyn,Kirby Folomu

U10 Pirates
Most Improved Aaron Taivero
Team player Mayjor Taylor-Ramiro
MVP Max Martin,Tama Hiko

U11 Lightning
Most Improved Cooper Schaumkell
Top Batter James Millar
MVP Josh Da Costa

U12 Phantoms
Most Improved Seb Easton
Top Batter Joe Armstrong
MVP Lukas Piotrewski

U12 Chargers
Most Improved Zuade Neenee-Noble
Top Batter Boston Allan
MVP Josh Kelly

U13 Girls
Most Improved Fiona Anderson
Top Batter Brooke Dougal
MVP Lily Curow

U13 Boys Mustangs
Most Improved Hunter Watson
Top Batter Felix Gallachan
MVP Wade Senden

U15 Boys Red
Most Improved Noah Curtis
Top Batter Jacob Bannister
MVP Cohen Jones-Taylor

U15 Boys White
Most Improved Charlie Merritt
Top Batter Matthew Newton
MVP Liam Baber
Auckland U15 Champions

U15 Girls
Most Improved Mya Curtis
Top Batter Ellazay Utanga-Fletcher .522 OBP .633
Auckland U15 Girls Champions

U17 Boys
Most Improved Logan Carr
Top Batter Ben Swarbrick
MVP Ben Swarbrick

Club Trophies
Kent Cup Maude Smith
Ray Camerson Trophy John Saunders
Secretary’s Award Joanne Milich-Misikini
Caleb Chalmers Memorial Cup Liam Baber
Junior Merit Award U 13 Girls Team
Tee Ball Girl of the Year Jvarn Ward
Tee Ball Boy oif the Year Tama Hiko
Tee Ball Coach of the Year Sheree Taylor
Tee Ball team of the Year U8 Cyclones
Junior Coach of the Year Geoff Baber
Junior Team of the Year U15 Girls Auckland Champions
Most Promising Junior Girl Jaime Ham
Most Promisig Junior Boy Liam baber
Top Junior Male Softballer Ben Swarbrick
Top Female Softballer Ellazay Utanga-Fletcher

Auckland Representative Players
Auckland Representative Coaches
Award Winners 2017/18
U6 Cyclones Most Valuable Player 2017-2018
Elliott John
U Cyclones Best and Fairest 2017-2018
Tommy Watt
U6 Cyclones Most Improved 2017-2018
Korbyn Folomu
U8 Tornados Most Valuable Player 2017-2018
Ethan Andrews
U8 Tornados Best and Fairest 2017-2018
Andrew Reid

U8 Tornados Most Improved 2017-2018
Isaac Taucher

U8 Pirates Most Valuable Player 2017-2018
Tamatea Hiko-Smith

U8 Pirates Best and Fairest 2017-2018
Aaron Taivero

U8 Pirates Most Improved 2017-2018
J’vaarn Jett Ward

U10 Lightning Most Valuable Player 2017-2018
Morris Johns

U10 Lightning Best and Fairest 2017-2018
Cooper Schaumkell

U10 Lightning Most Improved 2017-2018
Kimylie Ake

U10 Phantoms Most Valuable Player 2017-2018
Ollie Patterson

U10 Phantoms Best and Fairest 2017-2018
Joe Armstrong

U10 Phantoms Most Improved 2017-2018
Lukas Piotrowski

U11 Chargers Most Valuable Player 2017-2018
Boston Allan

U11 Chargers Best and Fairest 2017-2018
Dempsey Sullivan

U11 Chargers Most Improved 2017-2018
Adriana Burndred

U12 Mustangs Most Valuable Player 2017-2018
Jake Millar

U12 Mustangs Best and Fairest 2017-2018
Will Ensor

U12 Mustangs Most Improved 2017-2018
Felix Gallichan

U13 Sluggers Most Valuable Player 2017-2018
Jacob Bannister

U13 Sluggers Best and Fairest 2017-2018
Ellazay Utanga-Fletcher

U13 Sluggers Most Improved 2017-2018
Harry Innes

U15 Boys White Most Valuable Player 2017-2018
Liam Baber

U15 Boys White Best and Fairest 2017-2018
Quinn Milich-Misikini

U15 Boys White Most Improved 2017-2018
Joe Sutton

U15 Boys Red Most Valuable Player 2017-2018
James Dougal

U15 Red Best and Fairest 2017-2018
Sam Nash

U15 Sluggers Most Improved 2017-2018
Trent Ata

U17 Boys Most Valuable Player 2017-2018
Jacob Mihaere-Hughes

U17 Boys Best and Fairest 2017-2018
Preston Alanotama

U17 Boys Most Improved 2017-2018
Maxten Sampson

U17 Boys Top Batter 2017-2018
Harrison Loudon

U17 Girls Most Valuable Player 2017-2018
Caitlin Baber

U17 Girls Best and Fairest 2017-2018
Iris Goodwin

U17 Girls Most Improved 2017-2018
Rosa Latton

U19 Boys Most Valuable Player 2017-2018
Toby Bourgeois

U19 Boys Team Player 2017-2018
Leighton Hiko-Smith

U19 Boys Most Improved 2017-2018
Tim Kelly

U19 Boys Top Batter 2017-2018
Malcolm Murray-Scott

AU Junior Club Award Winners

Top TeeBall RookieSox Player
Luke Kelly – U10 Lightning

Most Promising TeeBall RookieSox Player
Ollie Patterson – U10 Phantoms

TeeBall Coach of the Year
Nigel Stevenson – U10 Phantoms

TeeBall Team of the Year
U10 Lightning

Up and Coming Junior Boy
Aymon Iese

Junior Coach of the Year
Buck Rogers and Aaron Taylor – U15 Boys Red

Junior Team of the Year
U15 Boys Red

Top Junior Girl
Ellazay Utanga-Fletcher

Top Junior Boy
Brock Attewell

Merit Award – Club Service
Leighton Hiko

Merit Award – Club Service
Brock Attewell

Service Award – Junior Club
Geoff Baber
Pete Hiko
Julie Richards

Ray Cameron Trophy – Service to the club
Maxine and Doug Johns

Kent Cup – Service by a Committee member
Kris Attewell

Auckland Junior Rep Players
U13 Boys
Jacob Bannister
Cohen-Jones Taylor
Harry Innes

U13 Girls
Ellazay Utanga-Fletcher
Zania Neenee-Ikitomai

U15 Boys
Lucas Craig – 15 A
Trent Ata – 15 Dev
James Dougal – 15 Dev
Cooper Taylor – 15 Dev
Liam Baber – 15 Dev
Quin Milich-Misikini – 15 Dev
Aymon Iese – 15 Dev
Logan Carr – 15 Dev
Sam Nash – 15 Dev

U17 Boys
Jacob Mihaere-Hughes – 17A
Harrison Loudon – 17A
Preston Alanotomai – 17A
Maxten Sampson – 17B

U19 Boys
Tim Kelly – 19A
Brock Attewell – 19A
Leighton Hiko-Smith – 19A
Malcolm Murruy-Scott – 19A
Toby Bougerous – 19A
Jacob Mihaere-Hughes – 19A
Harrison Loudon – 19B
Preston Alanotomai – 19B

Auckland Junior Rep Coaches
Ron McMillan – U19 Boys Coach of NZ U19 Championship Winning Team
Aaron Taylor – U13 Boys Coach of U13 White
Aaron Taylor – U15 Boys Development Assistant Coach placing 5th at Nth Island tournament
Geoff Baber – U15 Boys Development Manager placing 5th at Nth Island Tournament

Mark Fletcher – U13 Girls Battle of the Bridge Manager

No automatic alt text available.